poniedziałek, 14 stycznia 2013

System licytacyjny SAYC - wersja polska

Na potrzeby prowadzonych przeze mnie zajęć brydżowych dla młodzieży opracowałem polską wersję tłumaczenia słynnej ulotki American Contract Bridge League, opisującej główne zasady systemu licytacyjnego SAYC. Jest to bardzo wierna kopia wersji amerykańskiej, z niewielkimi, ale ważnymi zmianami. Wyjaśniam w niej pojęcia niezbyt mocno zakorzenione w polskiej tradycji brydżowej, np. punkty "dziadkowe" czy odzywkę limit raise.

Każdy może pobrać wersję PDF do wydruku lub edytowalną wersję w formacie Open Document, do edycji w pakietach LibreOffice lub OpenOffice. Dokument można dowolnie zmieniać. Będę wdzięczny za powiadomienie mnie o każdym zauważonym błędzie lub za inne uwagi.

niedziela, 13 stycznia 2013

Radary i bezpieczeństwo na drogach

Zabawna trochę ta sprawa z fotoradarami. Czy ktoś pamięta jeszcze, jak Tusk naśmiewał się z premiera Jarosława Kaczyńskiego, że fotoradarami obstawić Polskę może chcieć tylko facet, który nie ma prawa jazdy?
https://www.youtube.com/watch?v=KckjYVki0-s
No i to stwierdzenie na końcu, że pieniądze na fotoradary, a nie na drogi. Panie premierze Tusku, ile pieniędzy zostało przewidziane w budżecie na 2012 rok na budowę dróg w Polsce? 29 miliardów złotych, o ile dobrze pamiętam. A ile zostało wydanych? I znowu, o ile dobrze pamiętam, 19 miliardów. Nigdy w ciągu Pana rządów agencje rządowe NIE BYŁY W STANIE wypełnić swojego obowiązku i wydać przewidzianych w budżecie pieniędzy na budowę dróg. Pisałem o tym wielokrotnie na tym blogu:
http://jarekpioro.blogspot.com/2011/04/smierc-na-drodze.html
http://jarekpioro.blogspot.com/2011/04/uwazam-rze-sa-wazne-tematy.html
http://jarekpioro.blogspot.com/2011/12/sprawnosc-gddkia.html

Za te 10 niewydanych miliardów można by np. dokończyć budowę autostrady A1. Morduje Pan ludzi - przez zaniechanie. I wszyscy ci, którzy powinni pracować nad wydaniem tych pieniędzy, są współwinni śmierci wielu ofiar wypadków drogowych, przez zaniechanie i nierzetelne wykonywanie swoich obowiązków. A Pan, panie premierze, jakie konsekwencje służbowe wyciągnął wobec tych, którzy PO RAZ KOLEJNY nie potrafili wypełnić swojego zadania i wydać dla dobra publicznego zaplanowanych w tym celu środków?

Using Garmin Forerunner 410 with Ubuntu 12.10

My wife loves running, so I bought a Garmin Forerunner 410 for her to assist her with the activity and get even more fun from it. As it usually happens no support has been offered from Garmin for Linux - and I, in turn, love Linux. So I googled all the necessary info and here it goes (the instruction is valid for clean install of Ubuntu 12.10 64bit):

1. sudo apt-get install python-setuptools
2. sudo easy_install ez_setup
3. sudo easy_install python-ant-downloader
4. sudo touch /etc/udev/rules.d/99-garmin.rules
5. edit /etc/udev/rules.d/99-garmin.rules with your favourite editor
6. Add this line to the file:

SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="0fcf", ATTR{idProduct}=="1008", MODE="666"

Remember to finish it with empty line!!!

Next thing was to create file ~/.antd/antd.cfg, since it has not been created automatically. I had to fill it with configuration. I used the following example conf:

https://github.com/braiden/python-ant-downloader/blob/master/antd/antd.cfg

My version of this file, without comments and slightly modified is available here. Please change all the x's and y's in the Garmin Connect section with your username and password for the site.

All I had to do next was to insert the USB dongle into a slot and run:
ant-downloader
It synchronised with the device, downloaded data and transferred it to connect.garmin.com (I have entered my wife's credentials in antd.cfg file beforehand).